Насоси занурювальні для свердловин
Водопостачання є невід'ємною частиною нашого побуту. Для забезпечення ефективного водопостачання при заборі води з глибоких свердловин, потрібен надійний насос. Однак, обираючи насос для своїх потреб, важливо врахувати кілька ключових аспектів, щоб забезпечити найкращий результат.
Основними факторами, які впливають на вибір насоса, можна вважати напір, продуктивність, ціну, здатність перекачувати воду з вмістом абразивних частинок (піску), потужність насосу та тип його живлення.
Найголовніше завдання для свердловинного насосу, яке визначає один з основних його параметрів – це глибина свердловини з якої він може піднімати воду. При виборі насоса варто врахувати його максимальну висоту нагнітання - напір, щоб він міг ефективно забезпечити водопостачання на потрібну висоту.
Здатність насосу піднімати воду на певну висоту, називають напором і виражають у метрах. Оскільки 10 метрів водяного стовпа створюють тиск в 1 атмосферу, а 1 атмосфера приблизно дорівнює тиску в 1 бар, то напір можна виражати також і в цих одиницях. Так, якщо насос створює напір в 50 м, то можна сказати що він розвиває тиск в 5 атмосфер або в 5 бар.
Чим вище нам потрібно піднімати воду, тим більшим має бути напір насосу. Фізика каже що напір це кількість енергії, яку насос передає воді, далі ця енергія витрачається на її транспортування. Тому, слід також враховувати, що напір витрачається не лише на підйом води але й на прокачування її по горизонтальних ділянках. Отже при розрахунках, потрібно враховувати й ці втрати також. Прийнято вважати, що на кожні 10 метрів горизонтального трубопроводу, потрібно виділяти 1 метр напору насоса (або 1 бар на 100 м).
Друга найважливіша характеристика насосу, це його продуктивність, тобто кількість води, яку насос перекачує за одиницю часу. Продуктивність, найчастіше, вказують в метрах кубічних за годину (м.куб/год), літрах за годину (л/год), літрах за хвилину (л/хв), літрах в секунду (л/сек).
Так, до прикладу: 1 м.куб/год = 1000 л/год = 16,67 л/хв = 0,28 л/сек.
Важливий момент, який потрібно враховувати при виборі насосу, полягає в тому, що виробники вказують максимальну продуктивність насосу. І коли насосу доводиться піднімати воду на найбільш можливу для нього висоту, майже вся енергія витрачається саме на підйом. За таких умов подана кількість води буде мінімальною. А максимальна кількість води буде видаватися насосом тоді, коли йому потрібно витрачати енергію не на підйом води а лише на її прокачування. Тобто, навіть в межах робочих параметрів насосу, кількість води яку він перекачує, буде змінюватись. Зазвичай, виробники дають графіки залежності продуктивності від висоти підйому, за якими можна все це побачити.
Потужність: потужність насосу також важлива. Вона показує, яку кількість енергії споживає насос для перекачування води.
З точки зору фізики, і напір і продуктивність – це енергія, яку потрібно витратити, щоб їх забезпечити. Чим більші ці показники, тим більше енергії потрібно. Тому для живлення насосів використовують як однофазну мережу живлення, так і трифазну, в залежності від того як багато води потрібно перекачувати та з яким напором. Тобто, насоси бувають розрахованими на роботу в однофазній мережі, або в трифазній. Вибираючи насос, зверніть увагу на його потужність та, відповідно, вартість електроенергії, яку він споживатиме.
Ще один момент на який слід звернути увагу, це наявність абразивних домішок (тобто піску) у воді. Не бояться піску у воді лише відцентрові насоси з «плаваючими» робочими колесами. У всіх інших видів представлених насосів будуть спостерігатися або відмови в роботі, або посилений знос робочих елементів і погіршення робочих параметрів аж до виходу з ладу. У тих насосів, які допускають наявність піску в воді, виробники можуть вказувати найбільший допустимий вміст піску (г/м.куб). Зазвичай, ця цифра коливається в межах від 100 до 2000 г/м.куб.
За своєю конструкцією, свердловинні насоси бувають відцентрові багатоступінчасті, шнекові, вихрові, вібраційні.
- Вібраційні – низька ціна, пристойний напір, мала продуктивність. Вібрація дуже шкодить і трубам і свердловині, тому бажано уникати використання цих насосів у свердловинах.
- Шнекові (гвинтові) – невисока ціна, хороший напір, невисока продуктивність. ККД (коефіцієнт корисної дії) - вище ніж у вихрових але нижче ніж у відцентрових.
- Вихрові – пристойний напір, невелика продуктивність, ККД нижче ніж у інших видів насосів, невисока ціна, плавне зростання тиску (що добре для трубопроводу), висока чутливість до абразивних домішок у воді.
- Відцентрові – використовуються найчастіше, мають високий ККД, дають хороший напір, високу продуктивність, дають плавне зростання тиску, мають стійкість до вмісту піску в воді, мають більш високу ціну.
Вартість та якість: при виборі насоса не варто обмежуватися лише найнижчою ціною. Якість і надійність є ключовими параметрами. Рекомендуємо обирати відомих виробників, які мають значний досвід, репутацію на ринку та позитивні відгуки від користувачів.
Додатково:
Підбирайте діаметр насосу таким чином, щоб між ним та стінками труби були зазори, достатні для нормальної циркуляції води. Це потрібно для охолодження насосу а також для уникнення ситуацій, коли насос може защемити, заклинити в свердловині з причин потрапляння туди сміття або деформації обсадної труби.
Слід також звернути увагу на те, що деякі насоси мають довжину кабелю 1,5 м а отже, вам доведеться самотужки подовжувати кабель, при чому з’єднання має бути водонепроникним, адже буде знаходитися весь час під водою.
В даному розділі нашого інтернет-магазину, представлені насоси торгових марок Optima, Pedrollo, VOLKS. Запропоновані насоси мають досить широкий спектр основних параметрів, що дає змогу підбирати виріб під конкретні потреби.
Призначення насосів: для чистої води. Для піднімання води із свердловин, перекачування води з водойм та резервуарів. Можуть використовуватися в побуті, в комунальному господарстві та в промисловості. Дозволяють організовувати водопостачання в поєднанні з системами підтримування тиску, для систем зрошення, для підвищення тиску в мережі, для систем пожежогасіння.
Застосування: насоси діаметром від 2” до 6” (в залежності від моделі). Насоси призначені для подавання води із свердловин, або з відкритих водойм, з глибини понад 9 м, коли використання поверхневих насосів, з якихось причин, неможливе або недоцільне. Слід пам’ятати, що основне призначення цих насосів це робота в свердловинах. Тому, якщо насос встановлюється у резервуарах, річках чи озерах, необхідно застосовувати кожух, щоб створити потік охолоджувальної води вздовж корпусу, для запобігання перегріванню двигуна. При розміщенні в свердловинах, під насосом має бути не менше 1 м води і не менше 50 см над насосом (за найменшого рівня води в свердловині).
Обираючи насос для свердловини, враховуйте свої потреби та особливості водопостачання. Порадьтеся з фахівцями або продавцями, які мають досвід у цій галузі. Правильний вибір насоса допоможе забезпечити стійке та надійне водопостачання у вашому домі.